Şerifali Küçük Kitap Aanaokulu | Şerifali anaokulları | şerifali anaokulu | şerifali anaokul | şerifalideki anaokulları

Çocuk Yogası ve Yaratıcı Drama

pic_typorgaphy

Yoga 5000 yıllık bir yaşam felsefesidir. Vücut-zihin ve ruhun mükemmel uyumudur. Yaşamın her alanında denge ve uyum sağlar. Aklın huzurudur. Farkındalıktır. Disiplindir ki disiplin dışarıdan değil içten gelir bu da kişiye güç verir. Doğamıza dönüş yolunu gösterir.
Çocuk yogası derslerimizde; çocuklar, oyunlar ve hikâyeler içinde eğlenirken denge, güç ve esneklik içeren yoga duruşlarını öğrenirler. Nefeslerini fark etmelerine yardımcı olur, omurganın güçlenmesi, zihnin sakinleşmesi, uyku ve dikkat sorunlarının azalmasında yoga duruşlarını araç olarak kullanırız.


Çocukların kendilerini, hayatı ve dünyayı sevmelerini ister, sorunlarla karşılaştıklarında nasıl baş edebileceklerini anlatır, zorlandıkları yerlerde birlikte çözüm yolları buluruz.


Yoga derslerinin en güzel tarafı rekabetin olamamasıdır. Seneler içinde gördük ki, başkalarıyla rekabet etmek çocuklarımızı okul hayatında en çok zorlayan alanlardan birisi. İstiyoruz ki; bu gerçeği yok saymadan, rekabeti başkalarıyla değil kendileriyle yapıp potansiyellerini fark etsinler. Çünkü biliyoruz ki ancak kişilikleri güçlenirse özsaygıları artar. Ve ancak o zaman gerginlik ve kararsızlık yerini sakinliğe bırakır.


İstiyoruz ki, eksik yanlarını görmek yerine güçlü yanlarını fark etsinler, eyleme geçmeden, karar vermeden önce bir nefes alıp düşünsünler. O kocaman çantaları taşıyan bedenleri zarar görmeden yetişkinliğe hazırlansın.


Hayal gücünü arttırır. Ardışık düşünme yeteneğini arttırır. Koordinasyonu geliştirir. Aklı sakinleştirir. Nefes çalışmaları sayesinde akciğer kapasitesini arttırır. Manevi zenginlik ve maddesel bağımlılık konusunda özgürleşmeyi sağlar. Özgüven duygusunu arttırır. Başarı ve istediği şeyi elde etmek için yeni yollar araştırmayı sağlar. Sevgiyi-özsaygıyı ve başkalarına saygıyı öğrenir. Duygularını dengeler. Endorfin salgısı artar. Kronik ve akut hastalıkları iyileşir. Postür bozuklukları düzelir. Kemikleri güçlenir. Daha aktif ve daha esnek olur. Daha güçlü olur.


Hareketler, çocukların rahatlıkla yapabileceği, bedenlerini zorlamayacak niteliktedir. Arkadaşlarıyla aralarında benzerlikler ve farklılıklar olabileceğini hatta kendi bedenlerinin bile sağ ile solun farklı olduğunu öğrenirler. Çocuklar kendilerine güvenmenin önemini kavrar ve kendilerine güvendiklerinde daha da başarılı olabileceklerini fark ederler.


Bel kemiğini sağa, sola, sağa burgu, sola burgu, öne, arkaya şeklinde 6 yöne çalışır.


Dersimiz içeriği:
Nefes çalışmaları ve duyguların farkındalığı,
Isınma,
Yoga hareketleri,
Derin dinlenme şeklindedir.

Dimdik bir omurga ile doğru nefes alarak büyüsünler gelecekte kendi sağlığına önem veren kendisini seven çocuklar yetiştirelim.

ÇÜNKÜ ANCAK KENDİMİZLE MUTLUYSAK HAYATIN İYİ TARAFLARINI GÖREBİLİRİZ.